Ministerstwo polityki…

Ministerstwo polityki socjalnej od ponad roku przygotowuje reformę na ubezpieczenie społeczne. Jej głównym założeniem jest zmiana aktualnego podatku liniowego na podatek regresywny.

Do tej pory było tak, że podatek wynosił 22% dochodu, ale jeśli ktoś zarabiał na tyle dużo, że podatek do zapłacenia osiągał 55 tys UAH to więcej podatku już zapłacić nie musiał, bo to był limit.

Teraz miałoby być tak:
-przy zarobkach do 93 075 uah – 22% podatku
– przy zarobkach do 260 610 uah – 20% podatku
– przy zarobkach do 744 600 uah – 17% podatku
– przy zarobkach do 1 005 210 uah – 10% podatku
-powyżej – 5%

A więc zlikwidowano ograniczający próg. Ministerstwo rozwoju oraz szereg dużych przedsiębiorców skrytykowali tę zbliżającą się reformę jako próbę załatania dziury budżetowej. Twórcy reformy potwierdzają, że tak chodzi o załatanie dziury i „zachęcenie do bogacenia się – tak robią w Szwajcarii”. Chociaż słabo to brzmi bo przy aktualnych przepisach jeszcze lepiej jest być bogatym ( ͡° ͜ʖ ͡°) Z jednej strony warunki niby nadal lepsze niż w takiej Francji, a z drugiej ta zmiana pchnie część przedsiębiorców do powrotu do szarej strefy. Bo Ukraina to nie Francja i ona nie umie zmusić ludzi do płacenia.

Ot rząd chce załatać dziurę budżetową (200 mld uah) wynikającą z dopłat do emerytur. Dziura w systemie emerytalnym będzie zmniejszać się w przeciągu 10 lat, a pieniądze są potrzebne „na już”.

https://www.obozrevatel.com/economics/v-ukraine-gotovyat-izmenenie-esv-ekspert-raskritikovala-initsiativu-minsotsa.htm

#aryoconcent #ukrainainfo #ukraina
#finanse